- Hiszteroszkópia (endoszkópiás műtétek)
- Laparoszkópia (endoszkópiás műtétek)
- Hüvelyfolyás
- Meddőség
- Fogamzásgátlás
- Vérzészavarok
- Felfázás
- Myoma
- Ciszta -petefészek
- Endometriozis
- PCO (polycisztás petefészek)
- Méhszájseb (ectropium)
- Inkontinencia (vizeletcsepegés)
- Polip (méh)
- Klimax Menopauza
- Mell-panaszok
- Daganatok (nőgyógyászati)
Klimax Menopauza
Mi a klimax?
Klimaxról akkor beszélünk, ha az utolsó vérzést legalább hat hónapon keresztül nem követi másik menstruáció. Ennek időpontja meglehetős változékonyságot mutat, de Magyarországon átlagosan 48-50 éves kor között jelentkezik.
Ázsiában és Afrikában korábban, a nyugat-európai nők között azonban később következik be, amiben valószínűleg a táplálkozási különbségek játszanak szerepet.
A túlsúllyal küzdő nőknél később maradhat el véglegesen a menstruáció (menopauza), mint a soványabbaknál, aminek hátterében a feltételezések szerint az állhat, hogy nemcsak a petefészek, hanem a zsírszövetek is termelnek ösztrogént (női nemi hormont).
A dohányzóknál is hamarabb jelentkezhetnek a klimakteriális tünetek. A nikotin valószínűleg csökkenti az ösztrogéntermelést, vagy aktivizálhatja azoknak az enzimeknek a működését, amelyek a nemi hormonok lebontásáért felelősek.
A 40 éves kor előtt jelentkező klimaxot korai menopauzának nevezzük. Ismert az úgynevezett művi menopauza, ami alatt a petefészkek műtéti eltávolításából vagy valamilyen ok miatt szükségessé váló sugár-, illetve gyógyszeres kezelésből adódó funkciókiesését értjük. A petefészkek működése bizonyos bakteriális, vírusos, esetleg immunbetegség következtében is zavart szenvedhet, ezért ilyen okokból is bekövetkezhet menopauza jóval az élettani időpont előtt.
Tünetek
A klimaxnak 4 leggyakoribb tünete van, amelyekből általában csak egy dominál, de kombinálódhatnak is.
- Hőhullámok
- Éjszakai izzadás
- Hüvelyszárazság
- Ingerlékenység
A leggyakoribb tünet menopauzában a hőhullámok jelentkezése, ez járhat kipirulással, szapora szívdobogással és a gyakori fejfájással. Ezek hátterében a hormonális változásokkal nem teljesen tisztázott módon kapcsolatban álló érfalműködésbeli zavarok állhatnak.
Sokszor egyedüli tünetként éjszakai izzadásról panaszkodik a beteg, amely chrónikus álmatlanságot, kialvatlanságot, fáradtságérzést okoz. (arra ébredek, hogy patakokban folyik rólam a víz)
A hormonhiány következtében a méh, a petefészkek és az emlők visszafejlődnek, hüvelyszárazság alakulhat ki, ami közösülési problémákhoz vezethet, a szárazság sokszor viszketegséggel is párosul.
Lelki tünetek
Megváltozhat a hangulati élet. A menopauzás nő ingerlékennyé, labilissá válhat, koncentrálóképessége csökkenhet, depresszió alakulhat ki, csökken a szexuális érdeklődése, alvászavarok jelentkezhetnek. Túl a hormonális viszonyok megváltozásán, mindezekben nagy szerepe lehet az öregedés érzéséből adódó önértékelési zavarnak is.
A klimax tünetei általában 1,5-2 évig tartanak, de sok esetben elhúzódnak 8-10 évig.
A klimax tünetei minden nőnél változó intenzitással lépnek fel. Vannak olyan "szerencsés" nők, akiknél egyáltalán nem alakulnak ki menopausában kellemetlen klimaxos tünetek.
Kezelése: a hormonpótlás
A klimax valamennyi kellemetlen tünete megszüntethető azáltal, hogy a kieső hormonokat kívülről juttatjuk be a szervezetbe.
Hormonpótló kezelést csak előzetes részletes kivizsgálást követően, az ellenjavallatok kiszűrése esetén szabad elkezdeni !
Vannak betegségek, illetve családi hajlamok,amelyek fennállása esetén abszolút ellenjavallt a hormonpótlás alkalmazása. Más betegségek meglétekor csupán nagyobb körültekintés szükséges a hormon adagolása során. A menopauzás nők legnagyobb részénél azonban nyugodtan meg lehet kezdeni a kezelést.
A jelentkező hölgy előzményeinek, tüneteinek részletes kikérdezése és rögzítése után körültekintő nőgyógyászati vizsgálat következik. Meghatározásra kerülnek a legfontosabb laboratóriumi paraméterek, ultrahangvizsgálat is történik a belső nemi szervek állapotának megítélése céljából. Szükséges az emlők mammográfiás szűrése, illetve a csontállomány felmérése.
Hormonpótlásra használatban vannak tabletták, melyeket folyamatosan vagy időnkénti szünetek közbeiktatásával kell szedni, de alkalmazható tapasz, krém, hüvelyen át a szervezetbe kerülő gél. A kezelés alatt az elmaradt menstruáció enyhén visszatérhet .
Milyen előnyei és veszélyei vannak?
A hormonpótló kezelés gyorsan és látványosan szünteti meg a kellemetlen panaszokat. Már néhány hónapos hormonpótlást követően testileg-lelkileg szinte újjávarázsolt, a szó szoros értelmében megfiatalodott, kiegyensúlyozott, régi teljesítőképességét visszanyert, emberi kapcsolataiban megújult nő jelentkezik.
Legfontosabb veszélye, hogy hosszú időn át hormonpótlást alkalmazva némileg fokozódhat az emlőrák kialakulásának valószínűsége. A rendszeres kontrollvizsgálatok ennek időben történő diagnosztizálását és a folyamat kezelését is biztosítják, így a hormon adásának számtalan, egyértelmű előnye nagyobb súllyal esik latba a hormonpótlás elkezdésével kapcsolatos döntés meghozatala előtt.
BEJELENTKEZÉS: 06-1-275-1444