- Hiszteroszkópia (endoszkópiás műtétek)
- Laparoszkópia (endoszkópiás műtétek)
- Hüvelyfolyás
- Meddőség
- Fogamzásgátlás
- Vérzészavarok
- Felfázás
- Myoma
- Ciszta -petefészek
- Endometriozis
- PCO (polycisztás petefészek)
- Méhszájseb (ectropium)
- Inkontinencia (vizeletcsepegés)
- Polip (méh)
- Klimax Menopauza
- Mell-panaszok
- Daganatok (nőgyógyászati)
Daganatok (nőgyógyászati)
A méhnyakrák a méh alsó hüvelybe nyúló részének daganatos megbetegedése. Az esetek többségében viszonylag fiataloknál, 35-55 évesen, nemileg aktív korban alakul ki, a legutóbbi kutatások szerint a hátterében a közösülés útján terjedő humán papillomavírus (HPV) bizonyos negykockázatú törzsei állnak.lsd. HPV szürés
A méhtestrák, amely a méh nyálkahártyáján alakul ki,a leggyakoribb rosszindulatú daganat az emlőrákot követően, leginkább 50-60 éves, menopauzán átesett nőknél. Legjellemzőbb tünete a rendellenes, túl bőséges, vagy a menopauza után újra jelentkező vérzés.
A petefészekrák kevésbé gyakori, viszont igen veszélyes betegség, annál is inkább, mert alig mutat előjeleket, tüneteket.
A felsoroltaknál viszonylag ritkábban fordul elő a külső nemi szervek rákja, a vulvarák, amely tulajdonképpen a hüvelynyílás közelében kialakuló bőrrákfajta, és a hüvelyben kialakuló daganat is, amely viszont a méhnyakrákkal rokon. A női daganatos betegségek elleni védekezés kulcsa a rendszeres nőgyógyászati és szűrővizsgálat: akkor is tanácsos felkeresni legalább évente a nőgyógyászt, ha semmilyen panasz, tünet nem jelentkezik.
Méhnyakrák (cervixcarcinoma)
Előfordulás
Okok
- A humán papillómavírus fertőzés. Gyakori partnerváltás esetén biztosan gyakrabban fordul elő, kockázata a partnerek számával arányosan nő.
- Nemileg aktív életkor.
- Dohányzás.
- Gyakori genitális (ivarszervi) gyulladás.
Tünetek
A betegség lefolyása
A betegség lefolyásának nyomon követése a klinikai stádiumok alapján történik:
"0" stádium: Daganatos sejtek csak a hámban találhatók (CIN).
I. stádium: A daganatos sejtek áttörik a hám határait.
I/a stádium: Átmérője nem nagyobb 2 mm-nél ("mikrokarcinoma").
I/b stádium: Átmérője meghaladja a 2 mm-t, de nem lépi át a méhnyak szöveti határait.
II. stádium: A daganat átlépi a méhnyak szöveti határait, de nem éri el a kismedence falát.
II/a stádium: Ráterjed a méhet körülvevő kötőszövetekre (parametrium).
II/b stádium: Ráterjed a hüvelyre.
III. stádium: A daganat eléri a kismedence falát.
IV. stádium: A daganat betör a hólyagba vagy a végbélbe, vagy távoli áttétei vannak.
Diagnózis
A pontos diagnózis a kóros szövetek mikroszkópos vizsgálatával - citológiával (szövettani vizsgálat) történik.
A stádium meghatározása műtét során vagy egésztest CT vagy MR vizsgálat során végezhető. Szükség esetén a hólyag és a végbél tükrözésére (cisztoszkópia, rektoszkópia) is indokolt.
Kezelés
Nem operálható esetekben sugárkezelés végezhető műtét előtt vagy helyett is. A besugárzás végezhető külső sugárforrásból (pl. "kobalt ágyúval"), illetve a méhbe, hüvelybe helyezett radioaktív kapszulák segítségével. A műtét előtt végzett sugárkezeléssel a daganat mérete csökkenthető, és a sejtek szóródása megelőzhető.
A kemoterápia sejtosztódást gátló gyógyszerekkel történik. Méhnyakrák esetén leghatékonyabbak a platinavegyületek (ciszplatin, karboplatin) és a fluorouracil.
Az egyes kezelési módokat többnyire egymással kombinálják.
A kezelések eredményeként az összes invazív méhnyakrák ötéves túlélési aránya nagyjából 70%. 2/b stádiumig valódi gyógyulásra is lehet számítani az esetek mintegy felében. Késői stádiumokban megtartó ("palliatív") kezelést végeznek, melynek célja a daganat növekedésének lassítása és a beteg életminőségének javítása.
Megelőzés
Sajnos nagyon kevés olyan rosszindulatú daganat létezik, amely még a kialakulása előtt nagy valószinűséggel kiszűrhető.De szerencsére a méhnyakrák ilyen. HA egy nő évente egyszer elmegy orvosához nőgyógyászati rákszűrésre, akkor a daganatot megelőző állapot majdnem 100%-ban idejében, a kialakulása előtt észrevehető. (lsd nőgyógyászati rákszűrés).
Mivel az esetek jelentős része vélhetően vírus eredetű, a legbiztosabb védekezési mód a megbízható monogám párkapcsolat.
Méhtestrák (corpuscarcinoma)
Magyarországon nőkben a 4. leggyakoribb rosszindulatú betegség. Évente mintegy 420 fő halálát okozza. Az esetek döntő többsége 50-60 éves korban jelentkezik. A változókor előtt legfeljebb az esetek 5%-a következik be.
A méhtestrák okai
Az endometrium rák gyakoribb a fejlett országokban. Leggyakoribb oka a tüszőrepedés rendszeres elmaradásával jellemezhető cikluszavarok (folliculus persistens) és ösztrogént termelő daganatok. Legjelentősebb kockázati tényezői a stressz, az elhízás, magas vérnyomás és a cukorbetegség. A szervezet progeszteron termelésének elégtelensége először a méhnyálkahártya jóindulatú burjánzását (endometrium hyperplasia), majd annak rosszindulatú elfajulását okozza.
Tünetei
Legjellemzőbb a változókor utáni vérzés, amely esetek egyharmada mögött a méhnyálkahártya (endometrium) karcinómája áll. A vérzés változékony erősségű, olykor elhúzódik (metrorrhagia). Gyakori a tumor okozta nyakcsatorna elzáródás, aminek kapcsán a méhüregben savós váladék (hydrometros), vagy genny (pyometra) halmozódik fel. Alhasi fájdalom, láz pyometrára, hasűri folyadék (ascites) petefészek és hashártya áttétekre utal.
Hogyan diagnosztizálható a méhtestrák ?
Méhkaparást végez, az így nyert szövetmintát mikroszkóppal megvizsgáltatja. A kezelési terv a daganat kiterjedtségének ("stádiumának") a függvénye. Az egyes eseteket 4 klinikai stádiumba szokás osztani. A kezelés állhat a méh és a petefészkek műtéti eltávolításából, hüvelyi és külsőmezős sugárkezelésből a citosztatikus kemoterápiából. Szerencsére a méhtestrák jellemzően hormonfüggő, így az ösztrogén termelés felfüggesztésével a daganatsejtek könnyebben pusztíthatók el. A daganatsejtek ellen bevethetők az ösztrogéneket közömbösítő sárgatesthormon (progeszteron) származékai is. A daganat hagyományos citosztatikus szerekkel szemben is érzékeny.
A méhtestrák esetleges komplikációi
A kezeletlen méhtestrák halálos betegség. A daganatsejtek elsősorban a kismedencei nyirokcsomókon és a hashártya felületén árasztják el a szervezetet. A méh kilyukadhat, sipolyt képezhet a húgyhólyag, ill. a végbél felé, távoli áttéteket adhat főként a tüdőbe és az agyba.
Mit tehet Ön méhtestrák esetén
Rendszertelen méhvérzéssel forduljon orvoshoz, különösen változókor után.
A méhtestrák megelőzése
Legfontosabb a cikluszavarok kezelése. Hormonális egyensúly megteremtésével a kombinált fogamzásgátlók és a változókori kombinált hormonpótló készítmények segítségével az esetek kb. fele elkerülhető. Tartsa karban testsúlyát, vérnyomását és ellenőriztesse cukoranyagcseréjét. Ne törődjék bele a változókori panaszokba. Gondoztassa a változókori problémáit.
BEJELENTKEZÉS: 06-1-275-1444