Császármetszés
Bár a természetes szülés a hüvelyen keresztül történik, manapság világszerte nő a császármetszés gyakorisága.
Ennek több oka van.
Dédanyáink idejében a családba sokkal több gyerek született, mert tudták, hogy a fejletlenebb egészségügyi ellátás, a járványok, és egyéb okok miatt kevesebb fogja egészségben megérni a felnőttkort.
A mai modern családmodell szerint egy-kettő, legfeljebb három gyermeket szeretnének a szülők, és a mai világban természetes elvárás, hogy ők teljesen egészségesek legyenek.Tehát a társadalmi elvárások az egészségügy felé, ezen belül a szülészek felé hatalmasat változott.
Ennek szellemében alkalmazzuk a császátmetszést, mint szülésbefejezési módot vajúdás alatt un. profilaktikusan.
Ez azt jelenti, hogy nem várjuk meg a vajúdás alatt azt a helyzetet, amikor is valami szövődmény fellép, hanem még az előtt, a kóros állapotot megelőző gyanujelek esetén elvégezzük a császármetszést megelőzendő az ujszülött baba károsodását.
Bizonyos terhességek esetén előre tervezetten, máskor a szülés alatt kialakult helyzet miatt kényszerülünk császármetszésre. Biztosan császármetszést tervezünk, ha a várandós egészségi állapota nem teszi lehetővé a hüvelyi szülést, például súlyos betegség, korábbi baleset vagy a terhesség alatt kialakult veszélyeztetett terhesség miatt.
Emellett a fájdalomtól való félelem is nagy szerepet játszik. Bizonyos országokban már létezik, Magyarországon még egyelőre nem kérhető anyai kívánság alapján császármetszés. A szülési fájdalom köztudottan elviselhető és a modern szülészeti fájdalomcsillapítás módszereivel nagyrészt elkerülhető. lsd szülészeti fájdalomcsillapítás
A császármetszés egy komoly hasi nagyműtét, annak kockázataival az átlagember nincsen tisztában vagy a szövődmények lehetőségét egyszerűen nem hajlandó elfogadni.Pedig mint minden műtéti beavatkozásnak,ennek is sok kockázata lehet. A kismamák műtét előtti felvilágosítása mindig személyre szabottan történik
A császármetszés kockázatai
- Újszülött nehezebb alkalmazkodása a külvilághoz a megszületést követően
- Altatási kockázat
- Fokozott vérzéshajlam
- Környező szervek sérülésének veszélye (húgyhólyag, bél, erek)
- Fokozott fertőzési hajlam
- Fokozott thrombózis készség
- Elhúzódó műtét utáni fájdalom
A császármetszés előkészítése minden esetben a Szülőszobán történik. Az előkészítés során az apuka vagy a kísérő is bennt tartózkodhat,. Élőkészítésként vénás infúziót és gyógyszereket adunk egyrészt folyadékpótlás, másrészt gyomorsavcsökkentés miatt illetve a fertőzés megelőzése céljából sokszor antibiotikumra is szükség van.
Célszerű, ha a műtét előtt legalább 6 órán belül nem fogyaszt sem ételt, sem italt a kismama. Ilyenkor sem vizet, sem kávét nem szabad fogyasztani, de a szedett gyógyszereket egy kis korty vízzel be kell venni!
Az előkészítés során az altatóorvos tájékoztatja a kismamát a fájdalomcsillapítás lehetőségeiről illetve ha szükséges, akkor az altatásról. Alapvetően a gerincközei, un spinalis érzéstelenítést részesítjük előnyben, amelynek számos előnye van az altatáshoz képest.
A spinális érzéstelenítés kevesebb kockázattal jár, a kismama megéli gyermeke születését, hallja a felsírást, közvetlenül a megszületést követően láthatja, időnként meg is simogathatja gyermekét. Bizonyos esetekben a gerincközeli érzéstelenítésre orvosi ok miatt nincs lehetőség, ezt ilyenkor altatásban végezzük a császármetszést. Érdemes mindig az altatóorvos javaslatát elfogadni, hiszen ehhez ő ért a legjobban!
Maga a műtét fél-egy órán át tart. A bőrmetszés keresztben, az úgynevezett bikonivonalban történik, amely esztétikailag kevésbé látható. A hasfal rétegeit nem vágjuk szét, csak széthúzzuk. Ha korábban is végeztek a várandósnál császármetszést, akkor ugyanazon vonalban történik a beavatkozás.
BEJELENTKEZÉS: 06-1-275-1444